top of page

Eğitimci Gelişimi İçin İhtiyaç Olan Beceri BaşlıklarıHer sektörde olduğu gibi eğitim sektörü de ciddi bir dönüşüm geçiriyor. Kilit rol üstlenen öğretmenler bu anlamda kişisel dönüşümlerini de gerçekleştirmek durumunda. Olağan sebeplerden dolayı şikayeti bir kenara bırakıp olağan dışı durumlara hazırlıklı olmak ve dönüşüme uyum sağlamak için aşağıda belirttiğim öncelikli olan bir takım becerileri eğitimcinin geliştirmesi ve tamamlaması gerektiği inancını taşıyorum. Aksi takdirde şikayeti öğrenci ve sistemde aramak büyük atalet yaratır.


Sahada, yani eğitim kurumlarında öğretmenlerle çok fazla vakit geçiriyorum ve eğitim yöneticileriyle de yapmış olduğum bu çalışmalarda aldığım notları ve tespitleri paylaşmak istedim ve bu gelişim başlıklarını listeleyerek aşağıya yorumlara bırakıyorum.


Eğitimci Gelişimi İçin İhtiyaç Olan Beceri Başlıkları ile ilgili bir beceri ve yetkinlik kümesi çıkaracak olursak aşağıdaki zihin haritasından istifade ederek siz de kişisel, kurumsal ve profesyonel gelişim çalışmalarınızda bu kümeleri kullanabilirsiniz:


🧭 Skill Mind Map:


☑️ İletişim ve İlişki Yönetimi

☑️ Zaman Yönetimi ve Planlama

☑️ Koçluk Becerileri

☑️ Dönüştürücü Öğretmen Becerileri

☑️ Liderlik ve Sınıf Yönetimi

☑️ Kuşaklar Arası Kültür Değişimi ve Kuşak İletişimi

☑️ Çatışma Yönetimi İle Müzakere ve Problem Çözme

☑️ Teknoloji, İnovasyon ve Öğrenme Stratejileri

☑️ Sunum Araçları ve Etkili Sunum Teknikleri

☑️ Minimalist yaklaşım ve yalın düşünce

☑️ Yılmazlık, Esneklik, Uyum ve Adaptasyon

☑️ Tahammül ve Tolerans Optimizasyonu

☑️ Temel Dijital Beceriler

☑️ Hibrid Eğitim Becerileri

Comentarios


bottom of page