top of page

Geleceğin İşleri Belirsizleştikçe, Zorlu ve Değişken Koşullar Altında, Kuşakların Tutumları

Geleceğin İşleri Belirsizleştikçe, Zorlu ve Değişken Koşullar Altında, Kuşakların Belirsizlik Karşısındaki Tutumları


Dünya Ekonomik Forumu’nun, yeni teknolojilerle birlikte oluşan belirsizlik karşısında gençlerin donanımlı bireyler olması açısından yaptığı araştırma raporunda, insanların belirsizliğe yönelik tutumlarının sonuçları ele alınmıştır.


Yapılan anket sonuçlarında;

Y kuşağı (24 ila 37 yaşları arasındaki) katılımcılarının % 70’i anketteki ortalama puanın altında kaldı;


Z ve Y kuşakları (18 ila 37 yaşları arasındakiler), yaşlı işçilerin en düşük verdikleri %10'luk puan diliminden iki katı daha büyük (en olumsuz tutum gösterenler) puan almıştır.


Zorlu koşulların, kuşaklar arası farklı ve değişken etkiler yarattığına dair ilginç tespitler de var raporda.


Teknolojinin, hayatlarımıza entegrasyonu noktasında gelecek adına oluşan belirsizliğin, belki de hayatımızı kolaylaştırması açısından pozitif etki yaratacağını keşfetmek ve anlamak gerekiyor.


 

İşler Belirsizleştikçe


İşler belirsizleştikçe, genç nesiller buna daha az donanımlı olabilir. Artan belirsizlik dünyasında çalışıyoruz.


Son birkaç on yılda, teknolojik değişim ve küreselleşme, “ortalama” işin niteliğini temelden değiştirdi. Daha büyük rekabet ve daha yüksek beklentiler var. Yeni, farklı, net olmayan veya yanlış olan daha fazla durum, proje, görev veya hedeflerle karşı karşıyayız.


Avustralyalı işçilerin işyerinde bu artan belirsizlikle başa çıkmak için donatılıp donatılmadığını araştırmak için 800'den fazla kişiden oluşan bir örneklemde belirsizliğe yönelik tutumlar inceledik .


Belirsizliğe karşı olumlu tutumları olanların daha yaratıcı, daha iyi liderler ve daha iyi performans gösterdiğini tespit ettik. Belirsizliğe karşı olumsuz tutum sergileyenlere göre daha düşük stres düzeyleri ve daha yüksek gelir rapor ettiler. Araştırmamız ayrıca şaşırtıcı bir şey ortaya koydu. Genç işçiler, belirsizlikle başa çıkabilmek için yaşlı işçilerden daha az kapasite göstermektedir.


Bu araştırmanın, belirsizliğin yaşla birlikte kolaylaştığını göstermesi mümkündür. Yaşlı işçiler belirsizlikte daha rahat olabilirler çünkü yıllarca sürecek deneyime ve yaşam tecrübelerine sahipler . Gerçekten de, çalışmalar insanların yaşlandıkça daha vicdani ve duygusal olarak daha istikrarlı olma eğiliminde olduklarını göstermektedir ; bu da belirsizliği yönetme kapasitelerini geliştirebilir.Ancak genç işçilerin belirsizlikle başa çıkma yeteneklerinin yaşla birlikte gelişmemesi de mümkündür. Belki de, burada belirsizliğin kişisel yaşamlardan aşamalı olarak kaldırılmasının bir sonucudur.


Çalışma tutumu

İnsanların belirsizliğe yönelik tutumlarının sonuçlarını araştırmak için çeşitli sektörlerden 800 çalışanı araştırdık. Katılımcılar “Kesin bir çözüme sahip olmayan problemleri benimsemeye endişeleniyorum” ve “karmaşık iş problemleriyle uğraşmayı seviyorum” gibi 45 cümleyle yanıt verdiler. Tüm katılımcılara yaşlarını, deneyimlerini, gelirlerini ve mesleki yeterliliklerini sorduk. Bir altküme ayrıca meslektaşlarına liderlik, yaratıcılık ve takım çalışması konularında puan verdi.


Sonuçlar, tutumlardaki önemli kuşak farkları gösterdi: Y kuşağı katılımcılarının % 70'i (24 ila 37 yaşları arasındaki) anketteki ortalama puanın altında kaldı; Z ve Y kuşakları (18 ila 37 yaşları arasındakiler) yaşlı işçilerin %10'luk (en olumsuz tutum gösterenler) en az puan almaları iki katıydı, ve ilk yarıda % 10 gibi yüksek puan alması muhtemel (en pozitif olanları).


Araştırmamız belirsizlikle başa çıkabilen işçiler için ortak olan üç özelliği göstermektedir:

Sakin olduklarını ve belirsizlik karşısında beslendiklerini ifade ettilerZorlu çalışma isteği, yenilik ve rutin riskleri tercih ettiklerini bildirmişlerdir.Belirsizliği yönetmelerini, planlamada çok iyi olduğunu, kaynakları kullandığını ve problem çözmeyi bilmelerini sağlayan becerilere sahiptirler.


Daha genç işçiler arasında, bulgularımız paradokslara işaret ediyor. Y ve Z kuşakları, yeni çalışanlar kadar zorlu işler için de yeni bir istek ve talepte bulunduklarını belirtiyorlar. Ancak, zorluklar ortaya çıktığında belirsizliği yönetmek için gereken becerilerden ve güvenden yoksundurlar ve daha endişeli olmaları daha muhtemeldir.


Bu sonuçlar genç insanlar hakkında ortak bir klişeye meydan okumaktadır: “dijital yerliler”, uyum sağlamak ve yenilik yapmak için gerekli becerilerle donatıldıkları anlamına gelir. Bizim çalışmamız bunun aksine güçlü kanıtlar buldu.


Farkları açıklamak

Bir teori, bu kuşak değişiminin ebeveynlik stilleriyle ilgili olduğudur. Amerikan aklının korkutuculuğunun yazarı Jonathon Haidt ve Greg Lukianhoff: Aşırı korumacı ebeveynliğin 1980'lerde daha yaygın hale geldiğini ve ebeveynlikte iyi niyetin kötü fikirler açısından başarısız bir kuşak oluşturduklarını savunuyorlar.


Çocukları mikroplardan korumak tartışmalı bir şekilde bağışıklık sistemlerini zayıflattığında, çocukları öngörülemeyen ortamlardan koruma çabaları onların daha az yetişkin olmalarına neden olmuş olabilir.


Her ne kadar Haidt ve Lukianhoff, özellikle sosyal medya ile büyüyen üniversite öğrencilerinde artan politik doğruluğu açıklamaya odaklanmış olsalar da, teorileri zorlayıcı bir olasılık ortaya koyuyor. Aşırı korunan çocukluklar nedeniyle genç yetişkinler belirsizliğe daha az toleranslı mıdır?


İkinci bir olasılık, teknolojinin kişisel yaşamlarımıza entegrasyonu ile ilgilidir. Genellikle teknolojinin hayatımızı “bozduğunu” ve belirsizliğe maruz kalmamızı arttırdığı varsayılır. Fakat belki de teknoloji aslında belirsizliğe maruz kalmamızı azaltıyor.


Örneğin, hiçbir video oyunu tamamen rastgele değildir. Tekrarı ile oyunda ustalaşmak için oyun kalıplarını öğrenebilirsin; ve bir hata yaparsanız, sadece yeniden başlatabilirsiniz.

Google Haritalar, bir başka örnek olarak, nadiren yollarda kaybolmamız anlamına geliyor. En hızlı rota ve tahmini varış zamanıyla ilgili belirsizliği ortadan kaldırır. Siri, herhangi bir anda neredeyse her sorunun cevaplarını sağlar. "Shazam" , saniyeler içinde şarkıların başlığını keşfetmemize izin veriyor. Bize açlık seviyelerine göre belirli sayıda insan için ne kadar pizza sipariş edebileceğimizi önerebilecek bir “pizza tezgahı ” uygulaması bile var .


Bu nedenle, “günlük” belirsizliğe maruz kalmamızı, teknolojinin belirsizliği yönetme yeteneğimizi istikrarlı bir şekilde azaltarak tehlikeye atması mümkündür.


Hoşgörü eğitimi

Bu, daha genç insanların giderek daha rekabetçi ve belirsiz çalışma ortamlarında kalıcı bir dezavantajda olduğu anlamına mı geliyor? Hayır. Belirsizliği daha iyi tolere etmek için kendinizi bilinçli olarak eğitebileceğinize dair iyi kanıtlar var.


Basit bir yöntem, belirsizliğe maruz kalmanızı arttırmaktır. Bu, düzenli olarak yeni etkinliklere katılmak, yeni ve farklı insanlarla tanışmak ve hatta yurtdışına seyahat etmek olabilir. Seyahat kendi iyiliği için değerli olsa da, araştırmalar yabancı bir ülkede yaşamanın bir kişinin belirsizliği yaratıcı bir şekilde yönlendirme kapasitesini artırdığını göstermektedir.


Ayrıca, belirsizliğe toleransla bağlantılı olan alışkanlıkları ve yetkinlikleri de geliştirebilirsiniz. Sonuçlarımız duygusal zekanın, iddialılığın ve yaratıcılığın özellikle önemli olduğunu gösterdi. Bu özellikler, yeni durumlarda, odaklanmış ve kendinden emin olmanızı sağlar. Farkındalık ve rahatlama teknikleri duygusal zekayı ve yaratıcılığı artırabilirken, çeşitli farklı uygulamalar da iddialılığa yardımcı olabilir .


Araştırmamız, belirsizliğe daha fazla tolerans gösterilmesinin daha fazla iş memnuniyetine yol açtığını vurgulamıştır. Daha mutlu bir çalışma hayatı istiyorsanız, belirsizliği bir fırsat olarak görmenin yollarını arayın.

댓글


bottom of page