Başarılı Dijital Liderlerin 7 Özelliği


VUCA ve Agile liderliğin yanı sıra dijital liderliğin de yeni normda önemi artarak devam ediyor. Peki dijital liderlerin özellikleri neler olmalı?


🎯 Başarılı Dijital Liderlerin 7 Özelliği'ni Gartner şöyle tanımlıyor:


📌 İlgisiz gibi görünen ilişkili alanları birbirine bağlama yeteneği olan yüksek derecede yaratıcılığa, yeni deneyimler edinme ve yaratma konusunda derin bir arzuya sahiptirler.


📌 İş için net hedefleri ve avantajları olan alanlarda büyük risk alırlar ve eski köye yeni icat getiren sıradışı uygulamalar yaratırlar.


📌 Endüstrinin değişmez olduğunu düşünmek yerine, endüstrilerin geleceğine ilişkin net bir vizyonu akılda tutarak kararlar alırlar.


📌 Dijital liderler İnovasyonun yaratıcılıktan daha fazlası olduğunu bilir, yaratıcı ve henüz var olmayan bir şeyi tasavvur edebilirler.


📌 Dijital liderler Yüksek AQ'ya (Adaptasyon Zekası) sahiptir ve bu beceriye sahip çevik ekipler oluştururlar.


📌 Dijitali asla sonuç olarak görmez, dijitalin bir amaç değil, bir araç olduğu konusunda net bir zihin yapısına sahiptirler.


📌 Dijital liderler teknolojiyi araştırır ve çalışanları da bu alanda motive eder. Teknolojiyi bir tutku olarak takip etmeyi, mevcut kalabalık ve rekabetçi iş ortamında yenilikçi ve güncel kalabilmeyi sağlarlar.