top of page

Eylem Taklidi: Action Faking
"Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!"


William Shakespeare'in bu anlamlı sözleriyle başladığı ve dizelerinin sonunda "Eylem olma gücünü yitirmek" ile ilgili ifadelerine baktığımda geçenlerde bir okuma yaparken öğrendiğim Action Faking (Eylem Sahtekarlığı) terimini hatırlar oldum.


Action Faking kelime anlamı itibariyle sahtekarlık olarak tanımlanıyor olsa da daha çok taklit etmek olarak kullanılıyor aslına bakarsanız; birşey yapıyormuş gibi görünüp aslında hiç bir şey yapmamak ya da çok az şey yapmak da diyebiliriz.


Bir diğer ifadeyle Eylem Taklidi (Action Faking) yapmak, amaca giden yolda iyi bir başlangıç yapabilmek için temel motivasyonu sağlamak, ancak devam edebilmek için gerekli güçlü bir motivasyonel zekayı oluşturamamak ve eyleme geçememek olarak geniş anlamda tanımlanıyor. Yani "Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu" dedirtiyor adeta.


Eylem taklidi yapmak, aslında anlamlı bir ilerleme kaydetmeden ilerlememiz hakkında bizi iyi hissettiren her şeydir.


Action Faking kavramı, erteleyici olmaktan çok daha tehlikelidir. Çünkü bu durumda birey gelişim sürecinde olduğunu varsayar ve bu durumdan yüksek bir tatmin hissi yaşar.


Peki hangi alanlarda bu tatmin hissini yaşarız? Sizin Action Faking yaşadığınız alanlar var mı?


 

Sizi geliştirdiğini düşündüğünüz veya dile getirdiğiniz ancak gerçekte bir değişiklik yaratmayan davranışlara bir takım örnekler vermek isterim, sizin varsa lütfen siz de ekleme yapın, buyurun:


📌 Meditasyonu öğrenmek ama meditasyon yapmamak.


📌 Tüm haftanızı yemek planlamak ama onları hazırlamamak.


📌 Ücretsiz beslenme danışmanlığı almak, ancak beslenme uzmanının programına uymamak.


📌 Spor salonu üyeliği almak ama spor salonuna gitmemek.


📌 Egzersiz ekipmanı satın almak ama kullanmamak.


📌 Gelişim için bir online eğitim platformuna üye olmak ama eğitimlere katılmamak.


📌 Şirketi dönüştürmek için süslü dijital kelimeler ve sunumlar hazırlayıp dönüştürücü ekipler kurmamak.


📌 Okulu için eğitim adına özgün ifadelerle farklı olduğunu anlatan tanıtım konuşmaları yapmak ve yazılar yazmak ama öğretmen ve öğrencileri için yenilikçi değişim kültürünü oluşturmamak.

Comments


bottom of page