top of page

Yumuşak Beceri (Soft Skill) Eğitimleri İçin Kurumsal Farkındalık Neden Önemli?Çoğu zaman, keşfin yeni bir bilgi, daha önce düşünülmemiş veya fark edilmemiş bir şey olduğunu düşünürüz. Bazı teknik becerilerde durum kesinlikle bu olabilir, ancak beceri keşfinin daha çok bir tanıma veya farkındalık olduğu durumlarda deneyimler yumuşak becerilerle çok farklı şekilde zenginleşebilir.


Hangi yeni bilgilerin, mesleklerin, teknolojilerin ve yetkinliklerin öğrenilebileceğini merak ettiğiniz bir tür yumuşak beceri atölyesine en son ne zaman rastladınız?


Deneyim boyunca bu tür atölyelerde öğrencilerin kendi düşünceleri veya uygulamaları hakkında yeni bir bakış açısı ortaya çıkaran bir keşif ve beceri haritası oluşturabilirsiniz.


Yumuşak beceri keşfini ve yeni öğrenme deneyimlerini eğitim süreçlerinde bir adım veya bir aşama olarak inşa edebilirsiniz. Yumuşak becerileri derslerle beraber kişilik ve kariyer gelişimine entegre etmelisiniz. Ancak gerçek şu ki, o kadar çok değişken var ki, yumuşak beceri kazanımlarını tahmin etmek, ortaya çıkarmak ve yönetmek zor olabilir.


Mutlu ve başarılı bir sosyal, duygusal, kişilik, akademik ve kariyer gelişimi için öz farkındalık yaratmayan, geçerliliğini yitirmiş, bilgi transferine dayalı eğitim paradoksundan çıkarak farkındalık ve değişim yaratan yumuşak beceri eğitimlerine yatırım yapmalısınız.


En güçlü ekipmanınız yeterli düzeyde gerekli becerilere sahip eğitici (öğretmen / eğitmen) takımınız olmalıdır. Bilişsel farkındalığını sağlamış ve kişisel dönüşümünü başlatmış olan eğiticiler bu alanda daha yetkin olacaktır.


Eğiticiler de bireysel anlamda yumuşak beceri eğitimlerini ele alarak öğrencilerini geleceğe daha donanımlı hazır hale getirebilirler. Belirli bir takım beceri kümelerini kişiye özel eğitim uygulamalarıyla Öğrenme Deneyimi Tasarımı (LXD - Learning Experience Design) yaparak ders içeriklerini zenginleştirmelidir.

Comments


bottom of page