top of page

Zamanın ötesinde olmak yeni normda geçerli bir beceri.Değişimi görmek ve buna göre kural değiştirici işler yapmak da artık daha geçerli bir durum.


Ve lakin çok küçük bir azınlık tarafından değişim gerçekleştirmek üzere yapılan eylemler çok da sürdürülebilir değil. Evet çok nadir durumlarda elbette çok büyük etkiler yaratacak istisnalar da çıkabilir ancak daha çok bütünsel bir konu bu, yani herkesi ilgilendiren ve kapsayan bir durum.


Sürdürülebilir olması için de aynı vizyon ve zihin yapısına sahip kişilerin bir araya gelerek işler yapması, rekaberlik prensiplerine uygun şekilde bunu yarına, geleceğe taşıması çok büyük önem arz ediyor.


Eğitimin ve eğitsel araçların değişeceği aşikar. Öğretmen rolü de değişti ama kabul edilmiyor. Ayak direyenler yok olup gitmeyecek belki ama gerçekten kendi rolünü sorgulayan ve değişim için geç kaldığında ne yapması gerektiğini bilemeyen bir eğitimci kitlesi olacak şüphesiz.


Bu değişim sadece eğitim değil tüm sektörlerde yaşanabilecek bir durum, yaşanıyor da. Etkisini de artıracak gibi görünüyor.


Fantastik kurgulara yer yok, belki bir çok kişi bir distopya ve kaotik bir tablo çiziyor ancak gerçek böyle değil.


Madem kurallar değişti deniliyor o zaman değişen kuralları alt üst edebilecek zihin yapısını ve buna uygun iş modellerini üretirsek tasvir edilen distopya yerine elbette kendi ütopyamızı kurabiliriz, yani kendi özgün gerçekliğimizi.


Gelecekte globallik yerini zamanla yerelliğe de bırakacak ama yerel işler bile global değişim ve teknolojiye uyumlu olacak.


Bu yüzden korkmaya, endişe duymaya gerek yok.


Çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz.


Geçenlerde konuşmacı olarak yer aldığım bir webinarda ifade ettiğim değişimde çok önemli üç kavram var;


Action Faking

Eylem Yanılsaması

Harekete Geçme Motivasyonu


Adaptability Quotient

Uyarlanabilirlik Katsayısı

Adaptasyon Çevikliği


Neofiliac

Yenilik Hastalığı

Kendini Güncelleme


Bu üçü uzun süre değişimin temelini oluşturan unsurlar olacak.


Eğitimde Dönüşüm başlığı ile ilgili bir beceri ve yetkinlik kümesi çıkaracak olursak aşağıdaki zihin haritasından istifade ederek siz de kişisel veya kurumsal beceri ve yetkinlik gelişimi çalışmalarınızda bu kümeleri kullanabilirsiniz.


Skill Mind Map:

  • Harekete Geçme Motivasyonu

  • Adaptasyon Çevikliği

  • Kendini Güncelleme

  • İnovatif Zihin Yapıları

  • Kural Değiştirici İş Modelleri

  • Güncel Versiyon Öğretmen Becerileri

  • Takım Çalışması ve Rekaberlik

  • Yeni Norm İle Zamanın Ötesine Geçmek

Comments


bottom of page